Rinichii

Afectiuni ale rinichilor

Postata de LOv3rYtZa cu 12 ani in urma.

De aproape 4 zile am o durere in partea laterala dreapta abdominala care se face simtita la orice miscare,cand stranut,cand rad sau casc.Am simptome usoare ale unei infectii urinare,dar le-am pus pe seama candidozei cu care am fost diagnosticata si al carei tratament o sa il incep mai tarziu,deoarece trebuie sa imi vina menstruatia. Durerile sunt ingrozitoare,iar o farmacista m-a avertizat ca pot fi de la rinichi.Deseori incepe sa ma doara si urechea si mai mereu am frisoane si stare de voma.Va rog ajutati-ma cu un sfat...Multumesc. Precizez ca am 20 de ani.

Raspunsuri (3)

laura

acum 12 ani

Daca durerea este localizata in partea de jos a abdomenului,poate sa fie de la ovar,apendic sau colon,daca e sub coasta,de la fiere sau rinichi..o ecografie abdominala si un consult ar elucida problema..si pt problema urinarii poti face o urocultura..

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

daca durerile pe care le aveti sunt de intensitate atat de mare precum spuneti, sunt de parere ca ar trebui sa mergeti la un consult la medicul de familie pentru a elucida de unde provin acestea si apoi cu trimitere de la acesta sa mergeti la un medic specialist pentru mai multe analize. fara un consult si eventual o ecografie abdomino-pelvina sau alta examinare imagistica, nu se poate pune un diagnostic, iar tratamentul simptomatic doar va masca boala de care suferiti.

va urez o seara buna

LOv3rYtZa

acum 12 ani

Va multumesc. Am fost la urgente si am aflat ca am o mica piatra la rinichi si splina cu un aspect mai neobisnuit...