rezultatul examenului radiologic?

Afectiuni ale rinichilor

Postata de roxxyrocsana cu 12 ani in urma.

colica renala dreapta

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Durerea dintr-o colica renala prezintă următoarele : durere constanta cu debut brusc; calculii (pietricelele ) pot produce dureri intense la nivelul zonei lombare (portiunea inferioara a spatelui), in partile laterale ale trunchiului (in flancuri), la nivelul abdomenului, pelvisului sau organelor genitale; persoanele care au avut astfel de dureri le descriu de obicei ca fiind cea mai groaznica durere pe care au avut-o.
ar fi bine sa apelati la medicul de familie sau la serviciul de urgenta.
diagnosticul va fi stabilit in urma examinarii clinice de catre medic, o evaluare prin investigatii biologice (examen al urinii), investigatii imagistice (ultrasonografie abdominala).