"pietricica" de aprox. 7 mm

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Snak3y cu 12 ani in urma.

Astazi am facut o ecografie iar doctorul mi-a depistat o pietricica de 7 mm si putin pe rinichiul stang pozitionat intr-o zona p***a, dansul mi-a spus ca ar fi cam greu de eliminat si mi-a spus pe fuga ca cel mai bine ar fi sa merg la Bucuresti si sa se intervina prin bombardarea acesteia cu ultrasunete deoarece este destul de maricica pentru a fi eliminata, de asemeni mi-a mai spus ca nu ar fi neaparat o graba dar probabibilitate de a se dezvolta in volum este mare si ar trebui urmarita, asta in cazul in care as mai astepta, poate poate o sa coboare pe canal, doresc sa ascult si o parere din partea dumneavoastra, multumesc anticipat si o seara placuta !

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

cea mai buna parere v-o poate spune medicul care a facut ecografia, cel care a vazut unde anume cu exactitate este situat acel calcul si ce dimensiuni are. intradevar, in timp, cu siguranta acel calcul va mai creste in volum, totusi nu este o urgenta, nu trebuie sa interveniti neaparat in urmatoarele zile.
in functie de starea dumneavoastra de sanatate, evaluata de medicul curant, de localizare/dimensiuni calcul se poate recomanda procedura numita ESWL (litotritia cu unde de soc extracorporeala), care poate fi o solutie foarte buna pentru rezolvarea acestei probleme, prin care, cu ajutorul unor unde de soc, calculul este spart in fragmente suficient de mici pentru a putea fi eliminate pe cale urinara.

pentru mai multe detalii despre litiaza renala va recomand si urmatorul articol: //sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/litiaza-renala_604

va urez o zi buna

A. G-C

acum 12 ani

multumesc frumos, o zi buna