piatra la rinichi

Afectiuni ale rinichilor

Postata de mocanu cristina cu 10 ani in urma.

buna ziua ma numesc mocanu ion si am piatra la rinichi de 9 mm,am facut analize la sange sunt bine,urina e cam tare,iar la ecograf mi s-a spus ca am piatra la rinichi si mi-a prescris nospa,tador si nolicin,in rest nimic ,sunt bune as putea scapa cu aceste pastile?

Raspunsuri (9)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nospa si tador sunt prescrise pentru calmarea/preventia durerilor din cadrul unei colici renale ( atunci cand piatra migreaza). Nolicin este un antibiotic recomandat pentru preventia sau tratarea infectiei urinare asociate. Asadar, acest tratament nu favorizeaza dizolvarea pietrei.

mocanu cristina

acum 10 ani

si atunci ce mi-ati putea recomanda pentru dizolvarea pietrei,ca presupun ca trebuie sa iau si pentru ea nu??oricum nu inteleg de ce nu mi-a dat si alt medicament pentru piatra si mi-a mai si zis peste trei zile sa ma duc sa fac alt ecograf sa vada daca si-a facut efectul pastilele si daca s-a eliminat piatra.va multumesc pentru raspuns si astept o recomandare din partea dvs

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu exista medicamente specifice in a dizolva pietrele care sa-si dovedeasca eficienta.

mocanu cristina

acum 10 ani

si atunci ce as putea face daca medicament nu este????

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Dupa ce terminati tratamentul recomandat este bine sa repetati ecografia abdominala, sa aveti in vedere un consum de minim 2 litri de lichide pe zi, la care puteti asocia suplimente de genul urinex, urinal, etc .

mocanu cristina

acum 10 ani

mi s-a recomandat de la farmacie kellagon ,si am inceput sa iau,sunt bune?????

razvan

acum 10 ani

Am si eu o piatra la rinichi de 9mm cum o pot elimina natural

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este indicat sa consumati minim 2 litri de lichide pe zi; puteti administra timp de cateva saptamani cystone sau urinex, etc.

Sorin

acum 2 ani

Astea sunt doar calmante ca s- o elimini trebuie inlaturata prin operatie si eu am avut o piatra l-a rinichiul drept am sparto cu ultrasunete si amu dupa 10 ani a reaparut la loc doar ca a luato la vale mult de data asta si are 1 cm dar cu ajutorul domnului si domnului profesor doctor urolog de la trg mures o voi inlatura...