Piatra la rinichi 8 mm?

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Iulia cu 11 luni in urma.

Buna ,am facut un eco in luna martie in Romania si mi sa spus ca durerile pe care le am in partea stanga sunt din cauza unei pietre la rinichi pe care nu o gaseste ,mi sa dat tratament ,dar cu toate astea durerile au devenit mai puternice . In luna aprilie am mai facut un eco in Anglia si mi au gasit piatra de 7.9 mm localizata in partea de Jo's a rinichiului stang. M au pus pe lista de asteptare sa ma vada un urolog ,am resistant 2 saptamani cu calmante dupa care am ajuns la urgenta, unde mi au facut un CT si m a vazut si urologul. La CT nu mi au gasit piatra ,a disparut pur si simplu ,urologul ne putand sa mi explice ce sa intamplat ,intrebandu ma unde mi e piatra? Durerile sunt la fel de puternice in zonal lambada si migreaza in zonal genitala si putin pe sold, in ambii rinichi simt o presiune foarte puternica ,am greturi si senzata de voma . Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac

Raspunsuri (2)

acum 11 luni

Buna ziua,

Este posibil ca rezultatele contradictorii sa fie cauzate de diferite metode de imagistica medicala utilizate si de interpretarea lor. Este important sa comunicati in mod deschis cu medicul dumneavoastra, sa-i spuneti despre simptomele dumneavoastra persistente si sa solicitati o evaluare suplimentara pentru a identifica cauza exacta si a primi tratamentul adecvat.

Va recomandam sa va programati la un medic nefrolog: https://www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/6-semne-si-simptome-ale-pietrelor-la-rinichi_12256
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-pietrele-la-rinichi-interviu-cu-conf-univ-_18865

Mariana Dragomir

acum 8 luni

Vreau sa primesc informații despre piatra la rinichi