Operatie rinichi, care este perioada de reanimare ?

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Colonelu92 cu 9 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca aveti cunostinte despre aceasta situatie!

Prietena mea, in varsta de 21 de ani, se afla intr-o alta tara, astazi s-a operat. Deoarece nu am reusit sa vorbim foarte mult din cauza costurilor pentru convorbiri internationale nu stiu cateva lucruri pe care poate mi le explicati dvs.

M-ar interesa perioada pe care o va petrece la reanimare. Cativa doctori din Romania i-au spus ca are niste chisturi la rinichiul stang, dupa care un urolog i-a spus ca sufera de hidronefroza de granul 3. Mentionez ca avea dureri dese in parte stanga a abdomenului.
Doctorul care a pus diagnosticul de hidronefroza gredul 3, i-a recomandat sa bea cat mai putine lichide ca sa nu o mai doara. Este corect ?

Dupa 3 zile, ea a plecat in Ukraina, Kiev la Institutul de Urologie, din Cotubinscaia 9A, unde i s-au efectuat diverse analize, la urina , sanga, cred ca si cu o substanta de contrast. Astazi a fost supusa operatiei, si sunt nerabdator sa aflu rezultatul insa mi-a spus ca va petrece un timp la reanimare si m-ar interesa cat poate dura acesta ?

Din cate stiu de la ea, urma sa fie operata pentru a i se inlatura carnea straina care obtureaza canalul care iese din rinichi si duce catre uter cred. Si ca i se va monta un tub ceva care il va tine aproximativ 3 luni sau mai mult. Din ce am cautat pe internet Am presuput ca este vorba de un stent ureteral . Mi-a mai spus ca va fi nevoia sa mearga foarte des la toaleta pentru a urina intrucat acesta o va face sa nu se poata abtine foarte mult. Este corect ?

Ma puteti ajuta va rog sa aflu cateva zile voi sta fara sa aflu de ea? M-ar ajuta enorm, sa ma linistesc. Multumesc mult anticipat.

Raspunsuri (1)

Pula Mare

acum 8 ani

Ma ta