Operatia de pietre la rinichi

Afectiuni ale rinichilor

Postata de membru222955 cu 10 ani in urma.

Buna seara.In urma cu 5 ani am fost diagnosticata cu pietre la rinichiul drept, mentionez ca eram insarcinat in 11 saptamani ,am trecut cu foarte mult greu perioada cu sarcina, am adus pe lume un baietel prematur de 2050 gr. La 3 luni dupa ce am nascut prin cezariana am facut si operatia la rinichiul drept de unde au fost scoase pietrele destul de mari.INTREBAREA MEA ESTE :1.EXISTA SANSA SA MAI ADUC PE LUME UN ALT COPIL? 2. AM VOIE SA FAC EXERCITI FIZICE ? VA MULTUMESC

Raspunsuri (6)

Doctorulstietot

acum 10 ani

Poti avea o alta sarcina , dar nu uita de boala de baza -litiaza renala. Nu trebuie sa mai ajungi la o alta operatie. Trebuie sa bei cel putin 2 litri de ceai diuretic pe zi si fa tratament cu gemoterapie . Cu minim de efort rezultatele vor fi spectaculoase.

membru222955

acum 10 ani

VA MULTUMESC .

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Bineinteles ca puteti sa mai aduceti un prunc pe lume!
Efortul fizic nu este contraindicat; este bine sa consumati cel putin 2 litri de lichide pe zi.

raluca

acum 9 ani

buna...eu am o luna de sarcina...am 2 pietre la rinichiul stang si am sonda pusa de 6 saptamani
nu stiu ce sa fac:((:(( copilul tau e bine sanatos.??

raluca

acum 9 ani

buna...eu am o luna de sarcina...am 2 pietre la rinichiul stang si am sonda pusa de 6 saptamani
nu stiu ce sa fac:((:(( copilul tau e bine sanatos.??

andra

acum 9 ani

Mama mea a fost operata de piatra la rinichi dupa operatie i au pus o sonda pe care i o vor scoate peste 30de zile dupa 10 zile de la operatie a facut pisu cu sange este grav? Tin sa mentionez ca a muncit mult si a depus efort asta sa fie cauza?