nefrocalcinoza ?

Afectiuni ale rinichilor Acidoza renala

Postata de relys cu 13 ani in urma.

In urma unui ecograf mi s-a pus acest diagnostic dar cu semnu itrebarii si trimitere catre specialist.Tin sa mentionez ca am pitre la rinichi de vreo 5ani.In urma cu 4ani am fost la spital ptr.spargerea lor,dar de 2ani au inceput sa se faca din nou.mai am si o hipotiroidita hashimoto,pentru care iau eutirox.La eco.doamna doctor a spus ca este mai mult decat litiaza .Cat e de grava aceasta boala si ce pot sa fac?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Nefrocalcinoza este o afecţiune care se caracterizează prin depozitarea de săruri de calciu în parenchimul renal datorită hiperparatiroidismului şi care poate conduce la disfuncţie renală.Poate fi îndeajuns de severa pentru a cauza acidoza tubulară renală sau chiar boală renală stadiu final, datorită rupturii ţesutului renal cauzată de depozitarea de calciu.
Gradul afectării renale depinde de etiologia nefrocalcinozei. Necroza corticală acută poate conduce la insuficienţă renală rapidă si permanentă. În majoritatea cazurilor însă, această afecţiune este nedureroasă şi nu are decât puţine consecinţe asupra funcţiei renale.