Nefrocalcinoza copil 11 ani

Afectiuni ale rinichilor

Postata de MembruMobileApp1484075005 cu 7 ani in urma.

Nepoțelului meu a fost diagnosticat cu aceasta boala si o piatra la rinichi. Am consultat doi medici iar părerile lor sunt opuse si nu știm ce sa facem . Unul a cerut regim fără sare si consum de apa 3 l pe zi. Celălalt a spus poti sa maninci Sărat dar nu poti consuma produse cu calciu. Copilul nu are hipercalcemie in singur dar elimina calciu mai mult ca necesar prin urina . 7 in loc de maxim 5 a spus medicul. După 3 luni regim alimentar fără sare piatra s a înjumătățit . In momentul de fata funcția rinichilor nu e afectată . S au făcut multe analize de paratiroidelor si aminoacizi . Totul pare ok. Nu știm ce sa facem si ce sfaturi sa urmam. Cred ca va trebui sa cerem o alta părere de aceea apelez la dv. Scopul nostru este sa păstram funcția rinichilor chiar si cu aceste depuneri ! Va mulțumim anticipat !

Raspunsuri (2)

Utilizator21537959467

acum 5 ani

Și fetita mea de la vârsta de 6 luni a fost diagnosticata cu nefrocalcinoza bilaterala...anual mergem la analize și ecograf...și ca tratament nea zis doar de ceaiuri

Utilizator21537959467

acum 5 ani

Exista ceva tratament care da elimine cât mai repede calciul?....acum fetita mea are 8 ani.Are tit timpul stare de neliniște,e agitata....oare de la nefrocalcinoza sa fie așa?