litrotriton

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Snak3y cu 12 ani in urma.

Sper ca am scris bine numele aparatului, in caz contrar mea culpa. Urmeaza in cursul saptamanii viitoare sa trec printr-o interventie a acestui aparat, o pietricica bine "plasata" pe rinichiul stang de aprox 7-8 mm o necesita, doresc daca se poate si aveti amabilitatea sa-mi comunicati daca aceasta interventie este dureroasa, sa nu uit, interventia va avea loc la Spitalul Fundeni (capitala), multumesc anticipat, o zi placuta !

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Litotriţia extracorporeală cu unde de şoc (EWSL) constă în spargerea calculilor renali cu ajutorul unui aparat special ce emite unde de şoc.
EWSL nu necesită bisturiu sau internare, nu este o procedură invazivă, iar după ea îţi revii rapid (procedura se realizeaza sub anestezie, deci nu veţi simţi durere şi durează în jur de 45 de minute).
În general, este nevoie de două sau trei şedinte pentru a scăpa de un calcul renal.
Scopul tratamentului este ca piatra să fie spartă în bucăţi mai mici, care vor fi eliminate mai uşor

Snak3y

acum 12 ani

multumesc frumos,o seara placuta si multa sanatate