litotritia

Afectiuni ale rinichilor

Postata de mmures cu 13 ani in urma.

este posibil ca la 1 an dupa eliminarea calculului renal prin litotritie sa ramana foarte sensibila (uneori chiar dureroasa la palpare)zona rinichilor???....este oare posibil sa nu se fi eliminat toate elementele din calculul initial si sa se fi format acum o "cariera" de calcului??

Raspunsuri (3)

dana

acum 13 ani

Buna. Am facut si eu o litotritie in urma cu o saptamana. Dar nu e mai sensibila zona rinichilor. A fost putin mai sensibila chiar atunci dupa...eu am avut si o mica rana pe spate. Pe tine te tot doare de atunci sau doar dupa 1 an si-a facut simtita prezenta aceata durere?

mmures

acum 13 ani

sensibilitatea nu a disparut in tot acest timp. daca ma palpez simt chiar o usoara durere...
peste 10 zile am programare la eco si sper sa se dezlege "misterul";))
sanatate multa iti doresc si o zi frumoasa!

mmures

acum 13 ani

;(...se pare ca pietricica mea de anul trecut nu s-a spart...probabil ca s-a ascuns doar...pt ca acum au gasit-o din nou...doar ca a mai crescut 2 mm. si ca sa ma bucur si mai mult...in celalalt rinichi am nisip suficient sa deschid o cariera! :))