Hipertrofie

Afectiuni ale rinichilor

Postata de AntoniaG cu 9 ani in urma.

Buna ziua, am fost diagnosticata cu hipertrofie de coloana Bertin in stanga si asi dori sa imi spuneti va rog ce inseamna. Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Constantin Rusu

acum 9 ani

Daca asta e singura "anomalie", puteti sta linistita. Hipertrofia de coloana Bertin nu e o boala ci doar o particularitate anatomica a rinichiului, fara consecinte.

AntoniaG

acum 9 ani

Va multumesc frumos!