Hematii si leucocite in urina URGENT?

Afectiuni ale rinichilor Boala de rinichi diabetica Tulburari genito-renale Colica Renala Calculi RenaliĀ  Criza De Rinichi Nisip la rinichi
+4
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1516388238 cu 6 ani in urma.

Buna seara,

Tocmai am primit rezultatul analizelor pentru urina.

Nu m-am dus sa le fac pentru ca ma simteam rau, ci doar un control de rutina.
Lucrez intr-un mediu stresant iar in ultima perioada am devenit sedentar si mananc cam nesanatos.
Astept si rezultatul analizelor de sange (posibil sapt viitoare), dar pana atunci sunt putin ingrijorat de analizele de urina care sunt dupa cum urmeaza:

Urina - biochimie19-01-2018
Culoaregalben-inchis
Turbiditateclara
Nitritinegativnegativ
Glucozanedecelabilnedecelabil
Corpi cetonicinegativnegativ
Urobilinogennormalnormal
Bilirubinanegativnegativ
Densitate 1,028 1.015 - 1.025
pH 64.8 - 7.4
Leucocite/?L 100 negativ
Proteinemg/dL negativ negativ
Hematii/?L negativ negativ

Urina - sediment 19-01-2018
Leucocite 15-50 1-5
Hematii 5-15 0-1
Celule epiteliale scuamoase 1-15 1-15
Spermatozoizi Prezent absenti

Mentionez ca prima coloana este reprezentata de Valoarea care a iesit la test , iar cea de a doua este reprezentata de referinta (valorile normale)

Urmatoarea programare cu medicul este tocmai saptamana viitoare, pana atunci, exista motive de ingrijorare?
P.S: Spermatozoizii in urina sunt probabil din cauza ca cu o seara inainte de a duce proba, am avut o relatie sexuala cu sotia mea.

Multumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.

MembruMobileApp1502178846

acum 6 ani

Buna!
Ati facut si o urocultura?
Ati ajuns la un urolog intre timp?