glanda suprarenala extirpata. e grav? va rog frumos un raspuns

Afectiuni ale rinichilor

Postata de myrela2011 cu 13 ani in urma.

buna ziua,
daca mi s-a extirpat glanda suprarenala impreuna cu un rinichi, trebuie tratament? este grav?
va rog frumos daca stiti.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Pai cum adica? Vi s-a extirpat si apoi ati fost trimisa acasa fara tratament, fara explicatii?! Aceste informatii trebuie sa vi le dea medicul care a efectuat operatia, nu niste straini pe un forum!!

myrela2011

acum 13 ani

rinichiul l-a scos deoarece avea o tumoare care il acoperea si se extinsese si la glanda suprarenala. a fost vba de suspiciune de cancer, din fericire am luat biopsia si nu este.
intrebarea era daca se poate trai cat de cat normal fara o glanda suprarenala si fara un rinichi