ESWL

Afectiuni ale rinichilor

Postata de dnlmihaela cu 13 ani in urma.

Este ESWL-UL o solutie buna pt.eliminarea calculilor renali?

Raspunsuri (1)

Bacu Crina

acum 13 ani

Da, aceasta ar fi una dintre metodele revolutionare folosite in acest scop. Piatra este fragmentata (in bucatele foarte mici) urmand a fi eliminata prin urina. Totusi aceasta tehnica nu poate fi utilizata la toti pacientii (depinde foarte mult localizarea calculului renal si dimensiunea lui), medicul fiind cel care decide acest lucru.