eritrocite in urina

Afectiuni ale rinichilor

Postata de sorinc cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Ma numesc Sorin, am 32 de ani. Am efectuat acum cateva zile analize de urina si am obtinut o valoare de 19 pentru eritrocite, in rest celelalte rezultate au fost in intervalul normal. Voiam sa va intreb ce indica acest fapt, o problema la rinichi sau caile urinare? Ce medica ar trebui sa consult, nefrolog sau urolog?
Va multumesc,
Sorin

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Prezenta eritrocitelor in urina poate sugera o infectie de tract urinar sau prostata, o colica renala cu migrare de calcul, formatiune tumorala, etc. Este indicat sa consultati medicul urolog pentru evalaure.

sorinc

acum 10 ani

Eu am varicocel la testicul de 10 ani. Am facut ecografie si mi s-a spus ca nu trebuie operat, dar trebuie tinut sub observatie. Poate fi acel rezultat de 16 de la varicocel?

Cu stima,
Sorin

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu.

sorinc

acum 10 ani

Acum am repetat analiza la alta clinica si in buletinul cu rezultate lipseste orice referire la Eritrocite. Am sunat si mi s-a spus ca "deoarece nu au fost gasite eritrocite in urina nu au mai fost trecute in buletin". Sunt uimit, cum a fost posibil, ca fara nici un tratament, in 2 saptamani, sa scada de la 16 (peste de 5 ori valoarea maxima admisa) la 0 ? Ce parere aveti?

DHL

acum 10 ani

Buna ziua de 3 luni incoace in analiza de urina sunt prezente eritrocite,am facut si USG la riniki,vezica si prostata,medicul imi spune ca am pietricele la rinichi si primesc si tratament,poate sa se intimple sa fie ceva mai grav si medicul sa se greseasca,pentru ca la USG mi s-a spus ca am saruri,iar calculii sunt absenti.