Ecografie rinichi

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Marius96119676 cu 15 ani in urma.

In urma unei ecografii la rinichi pe fisa scrie:
RD - fine ectopii caliceale, Desen mai neregulat al RPC, fara calculi.
Ma poate lamuri cineva ce inseamna asta si mai ales `Desen mai neregulat al RPC`?
Va multumesc

Raspunsuri (1)

rodica109119930

acum 15 ani

Buna ziua!

Sistemul pielocaliceal este acea structura renala in care ajunge urina filtrata de catre rinichi inainte de a se scurge ulterior in ureter. Este format din calice renale si bazinetul renal care au exact acest rol de "bazin de acumulare a urinei".

Se pare ca in cazul dvs poate fi vorba de anumite malformatii sub forma unor mici dilatatii asemanator unui tub de cauciuc care din loc in loc prezinta mici proeminente in exterior.

Cauzele pot fi congenitale sau pot fi reprezentate de pietre renale care au modificat anatomia acestui organ, iar daca ele acum nu mai sunt vizibile poate semnifica faptul ca au fost eliminate in timp.

Exista riscul, datorita acestor modificari morfologice, sa se formeze pietre la rinichi precum si repetarea unor infectii renale, dar pentru a preveni aceste situatii exista mijloace naturale de bun simt care pot fi adoptate cu succes.

Daca doriti mai multe informatii ma puteti contacta pe adresa [email protected].

Cu respect, Dr. Adelina Gutan www.centrunaturist.ro