Ecografia rinichilor

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Dee85 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
Am si eu o nedumerire.Am facut astazi un examen cu ultrasunete la rinichi.Si in concluzie scrie: "Deformarea si dilatarea sistemului pielocalicial, bilateral".E ceva grav?Tin sa mentionez ca am fost diagnosticata de vreo 8 ani cu pielonifrita cronica.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Descrierea este insuficienta pentru a preciza gravitatea...este nevoie de gradul dilatatiei, ce anume produce deformarea, daca sunt " pietricele" ( litiaza), etc.
Probabil este lipsit de semnificatie.

Dee85

acum 11 ani

Despre pietricele, nisip, chisturi nu e scris nimic, sau mai bine zis sunt lipsa.Iar referiotr la dimensiuni e scris asa: Dreptul - 112 x 50 mm, Stangul - 117 x 52 mm. La pelvisul renal e descris in felul urmator: Dreapta - 9mm deform. si Stinga - 9-10mm deform. Daca nici aceasta nu e suficient, V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati explica ce-i ala sistem pielocalicial?Merci.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sistemul pielocaliceal este cel prin care este eliminata urina formata la nivelul rinichilor; acesta se continua cu bazinetul, apoi cu ureterul pana la nivelul vezicii urinare.

Irina

acum 11 ani

Buna ziua,
Am facut ieri dimineata o crzisa de rinichi. Am facut analize de urina, iar pe diagnostic imi scrie "Colia Renala". Este ceva grav?
Va multumesc anticipat!