durere rinichi stang?

Afectiuni ale rinichilor

Postata de sweetty cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

In luna februarie am avut o infectie urinara severa pe care am tratat-o cu zanocin, multe ceaiuri si merisor, dar cam dupa o luna de la tratarea acesteia am inceput sa am dureri in flancul stang. Ma doare cel mai tare spre dimineata, uneori trebuie sa ma dau neaparat jos din pat pentru ca nu mai suport durerea. De asemenea, durerea de spate de dimineata este insotita si de durere pelvina. La inceput, dupa ce ma ridicam din pat ma lasa durerea, dar acum este mereu prezenta, ma doare aproape tot timpul, la o intensitate constanta. Usturimi la urinare am doar uneori, jetul este normal, culoarea urinei normala. Sa fie tot o infectie urinara sau altceva? Stiu ca de obicei durerile de rinichi sunt groaznice, de nesuportat. La mine durerea din spate este permanenta, dar suportabila. Astept sfaturile dvs. Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat ca dupa terminarea tratamentului antibiotic sa repetati sumarul de urina si urocultura pentru a fi sigura ca infectia s-a vindecat.
Va recomand sa efectuati o ecografie abdominala cu descrierea rinichilor si un consul urologic.
Este posibil ca acea infectie sa nu fi fost eficienta tratata- cu eventuale complicatii sau sa fie vorba de o litiaza renala cu migrare de calculi, etc.
Daca aceste cauze sunt excluse ( prin verificare amanuntita si cu atentie) este indicat sa excludeti alte cauze posibile din sfera musculoscheletala.

ruxandra

acum 11 ani

ai opiatra la rinichi sau ai racit la spate si au fost afectati si rinichi.trebuie sa mergi la doctor!

iulia

acum 10 ani

Si eu am acceiasi problema din pacate :(

Oana

acum 9 ani

Cel mai probabil ai racit bea multe ceaiuri si baie fierbinte.

Geta

acum 8 ani

Acelasi tratament il iau eu acum...si exact aceleasi simtome:durere in zona rinichilor si urinez des cu usturimi.Specific ca iau si magne B6.