Durere rinichi + ecograf - cum sa procedez ?

Afectiuni ale rinichilor

Postata de beku111 cu 10 ani in urma.

Buna seara ! Acum o zi , seara , m-a luat o durere de rinichi stang , destul de puternica (si mai inaite mai ma lua la amandoi mai tare dar era altfel ) . M-am dus azi la ecograf , mi-a zis ca microcalculi .

Acum , eu am 17 ani , a zis ca mai rar gaseste astfel de pacienti dar vreau sa va intreb , cum pot avea grija pe viitor . Mi-a zis sa beau lichide multe (eu si asa beau la greu ceaiuri , apa si cred ca rinichii mei acumuleaza mai sarguincios depuneri , ereditar ) cat ar fi indicat sa beau nici sa ii suprasolicit !

2. Mi-a zis sa ma feresc de mai multe alimente , dar eu am luat acum mult timp si mai iau din cand in cand calciu(si altele) efervescente . Ar putea fi fi si de aici ?

Multumesc anticipat !

Raspunsuri (2)

Adi

acum 10 ani

Incearca sa mananci zilnic 2 felii de sfecla rosie cruda. O poti consuma sub forma de salata, in combinatie cu orice alte alimente. O dai pe razatoare, pui sare ulei otet sau ce-ti place si gata salata. In cateva saptamani o sa-ti dispara problemele la rinichi, insa daca organismul tau e predispus sa faca pietre la rinichi, va trebui sa te tii de regimul asta o data la cateva luni. Mare atentie: sa nu te sperii daca vei observa ca urina si scaunul se vor colora in rosu. Este o reactie normala atunci cand mananci sfecla rosie. Cand rinichii tai se vor insanatosi perfect, culoarea urinei si a scaunului vor reveni la normal. Si inca ceva: bea multa apa (plata). De preferabil in cantitati mici si dese pe toata durata zilei. Sanatate !

beku111

acum 10 ani

Dar cum ajuta la eliminarea pietreleor ? Multumesc mult !