durere de spate

Afectiuni ale rinichilor Dureri de spate

Postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma.

de o saptamana am avut o problema cu spatele..de 2 ori in aceasi saptamana m-a cuprins o durere ingrozitoare in zona rinichilor..durerea se manifesta brusc si persista pt cateva minute aprox.30 de min ..durerea este mai puternica noaptea si cand ma intind pe spate sau pe burta..cat timp ma tine durerea de spate nu ma pot misca si nici nu suport sa imi fie masata zona.. simt si ziua o indispozie dar nu este atat de puternica.am urmarit sa vad si o altfel de schimbare(cum ar fi sa urinez des..sau daca fac febra-)dar nimic din alte simptome..decat durerea brusca pe timpul noptii.va rog da-ti-mi un raspuns cat mai repede pt ca sunt foarte nelinistita.va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Caracteristicile durerii de menționat, ar fi : intensitatea (cât de tare o percepeti si cu ce o comparati), factorii amelioratori, factorii declansatori , fenomene de insotire, sediul durerii. O examinare clinica alături de o anamneza poate stabili caracterul durerii.
Durerea dintr-o colica renala prezintă următoarele : durere constanta cu debut brusc; calculii (pietricelele ) pot produce dureri intense la nivelul zonei lombare (portiunea inferioara a spatelui), in partile laterale ale trunchiului (in flancuri), la nivelul abdomenului, pelvisului sau organelor genitale; persoanele care au avut astfel de dureri le descriu de obicei ca fiind cea mai groaznica durere pe care au avut-o.
Durerea dintr-o lombalgie acută : durere asociata cu spasm muscular, spasmele sunt însotite de posturi anormale, contractura muschilor paravertebrali, iar durerea este surda. De obicei miscarile de aplecare si de întoarcere a trunchiului , accentueaza durerea. Ridicarea de greutati, o declanseaza.
Dureri lombara apar si in alte afectiuni: infectii afectiuni genitale, spondilita anchilozanta, discopatie lombara.

Ciprian M

acum 12 ani

Ioana

acum 9 ani

Buna seara, eu tot aceeasi problema intampin....cand merg in general,brusc ma ia o durere insuportabila in zona rinichilor,pur si simplu nu mai pot sa merg cum ar trebui si durerea tine la mine cateva minute,si atunci cand ma doare, totodata si piciorul ma doare dar nu asa de rau ca in zona din spate de la rinichi. Ce se intampla,sa am piatra la rinichi?! Astept raspuns,multumesc!