Daca am un rinichi ..

Afectiuni ale rinichilor

Postata de madutza21 cu 9 ani in urma.

De mica de la 5 ani am ramas doar cu un rinichi in urma unei operatii chirurgicale.acum sunt gravida,as putea naste normal sau forta este prea mare si trebuie cezareana?as putea avea mai multi copii sau este cam cu risc?

Raspunsuri (2)

buna

acum 9 ani

Poti naste si cu un sfert de rinichi deoarece nu au nici o influenta la nastere.
Insa sa nu crezi ca exista vreo maternitate care are vreun interes sa gravidele sa nasca normal !
Nu, caci la o cezariana maternitatea poate deconta mult mai multi bani de la asigurare spre deosebire de o nastere naturala. De aceea la gravide se face frica cu totul felul de afirmatii mincinoase. Iar tipetele nu le suporta oricum nimeni din maternitate. De aceea femeile de azi nasc (si din p***aa lor) in peste 80% din cazuri prin cezariana care reprezinta o trauma pt. copil si mama.

madutza21

acum 9 ani

Eu locuiesc in Austria ma gandesc totusi ca e mai ok decat in Romania si cu smecheriile astea.Am inteles ca aici doctorii lupta cat se poate sa nasti normal,doar daca e ceva problema atunci se face cezareana.Doar ca eu am auzit ca nu se prea poate naste normal daca ai numai un rinichii si am vrut sa stiu daca este adevarat sau depinde de caz.