cum eliminam pietrele de la rinichi

Afectiuni ale rinichilor

Postata de leobeo cu 9 ani in urma.

buna ziua.ma numesc Leontina si sint diagnosticata cu pietre la rinichiul drept.va rog sa-mi spuneti cum pot elimina piatra fara interventie chirurgicala prin tratament naturist. nu beau multa apa.1 litru la 3 zile. am 57 ani.va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

Prima data apa este necesara, 1 litru la 3 zile nu este suficienta!

Pietrele renale mici se poate eliminate pe cale naturala in timpul urinarii cu ajutorul diferite ceaiuri. (ceaiuri de urzica cu lamaie 2 litru/zi)

Cand dimensiunea pietrelor e prea mare, se ajunge la operatie.
Litotripsia este o procedura neinvaziva in care pietrele sunt distruse cu ultrasunete, fara sa fie nevoie de operatie. Pietrele distruse se poate eliminate pe cale naturala in timpul urinarii.

Deci eliminarea depinde de marimea si locul pietrelor. Consultati cu medicul curant!

Emi

acum 8 ani

Buna ziua,

De cateva zile am niste dureri de rinichi ingrozitoare (abia ma mai pot ridica din pat). Am avut o infectie cu usturimi la urinare si dureri in zona ovarelor(cel putin asa am interceptat-o eu durerea) , aceasta infectie mi a trecut cu tratament naturist in cateva zile iar acum am dureri groaznice de rinichi, cu urina tulbure , puternic mirositoare , insa culoare normala. Mentionez ca durerea se intensifica spre seara. Dieta : doar legume si fructe, cereale, am incercat sa beau cel putin 2 l apa cu ghimbir plus ceaiuri din plante coada-calului, cozi de cirese, tei (cate o cana pe zi).
Va rog sa ma ajutati cu un diagnostic.