creatinina marita

Afectiuni ale rinichilor Boala Fabry Deficit vitamina D

Postata de lavinia.m cu 13 ani in urma.

bunicul meu are creatinina 3,4.a fost tratat pentru insuficienta renala.de la externare nivelul creatininei nu a mai scazut.in prezent este ffff slabit si nu poate manca(spune ca se simte satul).va rog din inima sa-mi spuneti cum il putem pune pe picioare.va multumesc foarte frumos.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 13 ani

Tratamentul insuficienţei renale cronice include:
1.un regim alimentar strict cu: reducerea aportului de proteine, pentru a încetini acumularea reziduurilor în organism; aport crescut de lichide: apa 1500-3000 ml/zi; asigurarea necesarului de calorii din glucide si lipide; aport energetic adecvat: 35 Kcalorii/Kg/zi; calciu 3-4g/zi (bolnavii cu IRC au un necesar crescut de calciu datorită deficitului de vitamina D)
2.Tratament medicamentos cu
-medicamente simptomatice pentru combaterea tulburarilor digestive: greţuri, vărsaturi, dureri epigastrice, tulburări de tranzit cu: antiacide pe bază de compuşi de aluminiu, metoclopramid, antiemetice
-medicamente antihipertensive
-antibiotice
3.dacă deteriorarea funcţiei renale continuă în ciuda tratamentului instituit, se recurge la dializă peritoneală, hemodializă sau transplant renal.
Pentru a obţine însă mai multe detalii despre tratamentul ce va trebui instituit, recomand însă consultul unui medic nefrolog

lavinia.m

acum 13 ani

va multumesc foartemult pentru raspunsul dat si timpul acordat.o zi buna!

Eudochia

acum 8 ani

buna ziu am 29 ani si sufer de insuficienta renala de vreo 10 ani si intodeauna am creatinina serica 231,creatinina in urina 0,9.ureea serica 11,filtratia glomerulara 23,7.spunetimi va rog este vreun tratament in privinta la boala. ca din cauza la asta numi dau voie sa am copii

JOHN

acum 11 luni

Buna ziua cum va mai merge asi vrea sa stiu ce tratament a-ti facu si in ce stagiu va aflati acum
Cu respect

alexandru mihai

acum 7 ani

tatal meu sufera de cancer pulmonar nu poate efectua chimio terapia pentru ca se mentine creatinina mare cu ce se poate scadea creatinina