copil cu piatra la rinichi

Afectiuni ale rinichilor

Postata de polixenia2 cu 16 ani in urma.

Sunta mamica nu baietael de 2ani si 8 luni; de un an ne confruntam cu o problema grea: baietelul face hematurie. Dupa un an de investigatii si tratament ptr. infectie la rinichi, timp in care analizele ii ieseau bune (mentionez ca diagnosticul de infectie a fost pus la sp. G. Alexandrescu, anul trecut in urama un set complet de investigatii, care au iesit bine).De vreo doua ori vazusem ca a facut si pipi alb ca si cum ar fi fost o pastila pisata, si am mai facut o ecografie, care mi-a confirmat banuiala:avea piatra la rinichi. Se mai vasuse piatra si anul trecut inainte sa ajungem la Buc., dar acolo n-a mai aparut nimic. De aici am dedus ca piatra se formeaza si se elimina, dupa care urmeaza o perioada de cateva saptamani, in care totul e bine, apoi revine hematuria(determinata de noua piatra care s-a format). Medicul de fam. a spus ca e foarte posibil sa fia asta cauza hematuriei, dar aici, in Targoviste nu avem unde sa facem analiza pietrei ptr. a determina ce disfunctie din organism o provoaca.VA ROG, DIN SUFLET, DACA STIE CINEVA, UNDE POT FACE O ASTFEL DE ANALIZA, SA MA ANUNTE, CA SA FIE SI COPILASUL MEU BINE. VA MULTUMESC ANTICIPAT.

Raspunsuri (2)

Aurel3398933

acum 15 ani

ingerasul tau se face bine cu siguranta!intreaba medicul specialist daca poti merge la Baile Govora cu el.cunosc multe persoane care au avut probleme cu rinichii (unul este chiar sotul meu)si care dupa tratamente indelungate si fara rezultate si-au rezolvat problema cu bai termale si apa de izvor( nr.24 )ca prin minune;nu este o statiune cu fitze si am vazut si f multi copii la tratament(cazuri mult mai grave:copil cu 3 rinichi, din care doi erau bolnavi...)

Aurel3398933

acum 15 ani

tot eu sunt! am uitat sa-ti spun ca si fetita mea are infectie urinara( diagnosticata acum 4 zile )si cu siguranta la vara mergem la B. Olanesti( scuze in raspunsul anterior am scris Govora)deci:la Olanesti pt. rinichi, iar pt cei interesati la Govora pt aparatul respirator