colica renala

Afectiuni ale rinichilor

Postata de ioana2506 cu 10 ani in urma.

buna ziua ! acum 4 zile am ajuns la urgente cu dureri cumplite in zona rinichiului drept si senzatii de voma. Dupa control dna doctor mi-a spus ca este vorba de colica renala . Mi-a dat tratament cu antibiotic (zinnat) iar pentru durere no-spa , algocalmin, ibuprofen si mi-a spus sa ma hidratez foarte bine cu lichide. Durerea a cedat..dar mai simt intepaturi in zona rinichiului drept . Este normal ? Cum trebuie sa procedez in acest caz ? Va multumesc !

Raspunsuri (3)

doctor x

acum 10 ani

Salut
Doar nu te astepti ca totul sa treaca instant si sa uiti rapid...din pacate cu rinichii nu te joci si in mod sigur ceva nu se aseaza asa usor...continua tratamentul si nu uita sa bei apa.cat de multa si curata cu atat mai bine..pe scurt fa singura o analiza ()cam cata apa bei zilnic ) si ai sa realizezi ca nu te joci cu hidratarea..si daca trebuie sa ajungi la toaleta ..acolo te duci..nu amana pentru ca in timp vei strica rinichii..ceea ce cred ca ai facurt..

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este bine sa efectuati o ecografie abdominala pentru vizualizarea rinichilor. Intre timp, puteti continua administrarea tratamentului prescris.

maria şerban

acum 8 ani

Vă rog să îmi spuneţi ce investigaţii mai amănunţite şi elocvente trebuie să fac, am o durere atroce in partea dreapta spre spate, in zona rinichiului drept; am luat nospa forte, ibuprofen de 600 mg, am băut ceai, însă durerea nu cedează. Aceeasi durere am avut-o si in urmă cu o săptămână, am fost la spital, la urgenţe, mi s-a făcut ecografie abdominală, medicul a spus că nu este nimic semnificativ, la analize: urina putin incărcată , mi s-au pus perfuzii, durerea a trecut, am urmat 5 zile xu ciprofloxacină, însă acum durerea a revenit parcă şi mai intensă.Vă mulţumesc.