chisturi pe rinichi

Afectiuni ale rinichilor

Postata de cu 15 ani in urma.

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 32 saptamani, iar la ultima examinare ecografica, doctorul a depistat pe rinichii fetitei niste chisturi; mi-a argumentat ca acestea ar fi aparut in urma neeliminarii urinei, si ca acestea vor disparea la nastere.
Sa ma ingrijorez? Recunosc ca ma cam framanta de cand ne-a zis de prezenta lor.
Va multumesc pentru un raspuns prompt.

Raspunsuri (2)

andrei178

acum 15 ani

Nu va ingrijorati, daca medicul v-a spus sa stati linistiti. Intr-adevar exista tipuri de chisturi care dispar de la sine si chiar chisturi pe care le avem din nastere si care nu dau probleme toata viata. Urmariti periodic rinichii fetitei si veti fi linistiti. Numai Bine!

motoreta

acum 14 ani

Citat:
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 32 saptamani, iar la ultima examinare ecografica, doctorul a depistat pe rinichii fetitei niste chisturi; mi-a argumentat ca acestea ar fi aparut in urma neeliminarii urinei, si ca acestea vor disparea la nastere.
Sa ma ingrijorez? Recunosc ca ma cam framanta de cand ne-a zis de prezenta lor.
Va multumesc pentru un raspuns prompt.

buna sune nicoleta sunt insarcinata in 32 de saptamani si la fel fetitei i s-a descoperit un chist la rinichiul stang cred ca ati nascut de muklt cum a decurs totul la nastere ?la fel mi-a zis si mie medicul ca la nastere dupa ce isi va da drumu aparatul urinar va disparea.astept un raspuns multa sanatate.