chisturi pe rinichi la nastere

Afectiuni ale rinichilor

Postata de motoreta cu 14 ani in urma.

sunt insarcinata in 33 de saptamani iar la ultima eco i s-a descoperit bebelusului un chistulet pe rinichiul sting. s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema cum a decurs totul dupa nastere au fost probleme . va rog sa-mi dati un raspuns va multumesc.

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Buna,
Parerea mea ar fi sa repeti acea ecografie, am auzit ca foarte multi medici nu se pricep la ecografii si dau raspunsuri eronate. Asa ca incearca sa faci o alta eco in alta parte si ai sa vezi ca nu vor fi probleme. Eventual poti sa nu le spui de la inceput ce ti s-a spus deja (despre chisturi), ca sa nu ii influentezi, apoi daca vezi ca nu iti zic nimic despre asta, le poti spune despre temerea ta. Bafta si sa ma tii la curent.

Citat:
sunt insarcinata in 33 de saptamani iar la ultima eco i s-a descoperit bebelusului un chistulet pe rinichiul sting. s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema cum a decurs totul dupa nastere au fost probleme . va rog sa-mi dati un raspuns va multumesc.

alina140916

acum 14 ani

[QUOTE=motoreta;62955] asa m-am nascut si eu cu rinichi polichistici bilaterali adica la ambi rinichi este o boala ereditara cineva de la tine din fam sau din fam sotului au aceasta boala (mama ,tata,bunica ,etc )stai linistita ca bebicul tau nu va avea probleme la nastere daca este ceva ereditar ,dar tre sa ai mare grija de bebic sa il feresti de frig si umezeala in rest totul fa fi ok ,eu am 29 de ani si sunt bn .mult succes si nastere usoara si sa fiti sanatosi amandoi :*

maita antonela

acum 11 ani

si eu am aceeasi situatie. 36 sapt si fetita are chist suprarenalian stang de 3/2 cm . chiar as vrea sa stiu ce se intampla dupa nastere. la tine cum a decurs?

Dana

acum 10 ani

Buna, Antonela, ai nascut? Cum este bebe? Cumnata mea are si ea o problema asemanatoare cu bebe, medicul nu a stiut sigur sa-i spuna ce este acea formatiune la nivelul rinichilor. Daca poti, te rog sa-mi trimiti mai multe detalii. Multumesc