Chist hidatic renal?

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Utilizator11547751558 cu 5 ani in urma.

Buna seara! In urma cu un an jumate, am avut operație la rinichi, chist hidatic 6,5 cm. Am urmat tratamentul cu albendazol și după câteva luni după Micșorarea chistului a urmat operatia(clasica). Cauza exactă nu o știu, probabil de la un câine dar ținând cont ca acesta creste in ani, nu știu.Problema e ca de mai puțin de un an, am primit cadou un câine (amstaff) pe care îl țin in casa, vaccinat la zi.Intrebarea mea e următoarea: Ce as putea sa fac, ca sa evit sa iau din nou parazitul? Mulțumesc !

Raspunsuri (1)

Andra Aprodu

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Parazitoze/chistul-hidatic-hepatic-boala-cu-multiple-complicatii_16626