ce trebuie sa fac?

Afectiuni ale rinichilor

Postata de TaniaD cu 10 ani in urma.

Buna ziua.

Sufar de HTA esentiala risc aditional foarte ridicat, salturi tensionale (240/150), insuficienta cardiaca diastolica. Am 44 ani.
In urma cu 6 ani mi s-a facut o histerectomie totala.

Am facut un set de analize pentru a vedea daca nu exista ceva secundar care sa provoace aceste salturi de tensiune. Va scriu valorile ultimelor analize medicale, deoarece ma ingrijoreaza cele legate de rinichi, cu marea rugaminte de a-mi spune ce reprezinta si eventual ce sa fac.

Va multumesc din tot sufletul si va dea Dumnezeu sanatate!

Artere intrarenale cu flux cu panta ascendenta abrupta. IR 0.57 / 0.63
RGR CORD-PULM: opacitati lineare bazal bilaterale

proteine urinare 2906,8/24 ore (la valorile normale scrie 0-150 mg/24 ore)
volum urina/24h = 5250 ml
>>> consum in medie 5 litri de apa/zi. (simtom: mi se usuca gatul, gura si buzele)

Raspunsuri (1)

TaniaD

acum 10 ani

Am sa scriu in continuare valorile care nu au intrat in mesajul initial.

dens 1015; leu - negativ; HEM 300

VSH 90; HGB 12,5; L 10050; glicemie 86; uree 25; creatinina1; ac uric 5; colesterol 240; TGL 111; TGP 10; TGO 16; RA 20; NA 138; K 3,5; CL 101; CA 8,4; MG 2,18; prot totale 7,09; TH 1,35; AP 32%; sideremie 31; HDL 46; LDL 147;