ce poate fi

Afectiuni ale rinichilor

Postata de catalynuta cu 12 ani in urma.

in urma cu o luna cand m-am trezit dimineata si am urinat am vazut ca urina era mai inchisa la culoare(ca ceaiul).Precizez ca in urma cu 6 ani am fost depistata cu un sindrom de jonctiune la rinichiul stg.CU o zi inainte facusem un efort mai intens si nici nu bausem suficiente lichide.dupa ce am baut mai multe lichide culoarea a revenit la normal.Acum 3 zile seara iar am urinat mai inchis la culoare(IAR NU BAUSEM MULTE LICHIDE)iar dupa 2 cani de apa urina a revenit la normal.Prima data cand s-a intimplat am facut un echograf renal si aveam la rinichiul stg 3 pietricele(3,4 si 5 mm)si dilatatii.Precizez ca nu am avut dureri decit ca o jena in zona rinichiului stg.am facu tratament cu uricol, urinex,antiinflamtor si no-spa ,si am baut mai multe lichide si dupa 10 zile am facut iar echo si nu mai erau dilatatii.ce poate fi si ce pot face?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa apelati la un medic urolog, pentru o examinare clinica, sa efectuati un examen al sumarului de urina, analize de sange , o ecografie abdominala pentru vizualizarea aspectului sistemului pielo-caliceal al rinichilor. medicul va stabili tratamentul potrivit (antispastic,antiinflamator), eventualele investigatii,