Ce indica analizele?

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Sophia M cu 10 ani in urma.

Am facut analize ale urinei pentru ca am urina tulbure la frig si efort. Ce indica analizele? Ce e in neregula?

Examen de urina: Densitate 1020, Ph-5, Albumina-absent, Glucoza- negativ, Urobilinogen- normal, Leucocite +/-, Hematii +/-, Nitriti absenti, Bilirubina- absenta, Corpi cetonici - absenti;
Sedimnt Urinar: Epitelii plate-frecvente; Leucocite- f rare; Hemtaii -f.rare, lizate; Oxalati de calciu- rar.
Urocultura- negativ
La eco nu se vad microcalculii.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Analizele de urina pe care le-ai facut indica in general ca rinichii functioneaza normal. Rezultatele obtinute sunt in mare parte in limitele normale, neindicand o infectie sau o boala renala grava. Leucocitele si hematiile sunt prezente in proportii mici, la limita superioara a normalului, indicand posibil o reactie a organismului la o mica infectie sau la o leziune minora. De asemenea, prezenta epitelilor plate frecvente in urina poate indica o usoara inflamatie a tractului urinar.

Totusi, urina tulbure poate indica o varietate de cauze, inclusiv deshidratare, infectii ale tractului urinar sau pietre la rinichi. Chiar daca urocultura a iesit negativa si nu s-au observat microcalculi la ecografie, poate fi necesara o evaluare suplimentara pentru a determina cauza exacta a urinii tulbure.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/testul-de-urina-culoare-ph-prezenta-nitritilor-si-a-proteinelor_8800
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/prevenirea-infectiilor-urinare_590