care este eGFR

Afectiuni ale rinichilor

Postata de MembruMobileApp304752 cu 8 ani in urma.

In urma analizelor de sange, valoarea creatininei serica este crescuta, respectiv 1,34. Nu apare pe buletinul de analize rata de filtrare glomerulara, as dori sa aflu care este aceasta ac***a in vedere ca urinez putin, cu jet subtire si am des senzatia de a urina. Mentionez ca am 23 ani, 1,60 inaltime si 60kg.

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , calcularea GFR necesita si sexul . Raportat la datele furnizate de dumneavoastra aceasta poate fi 61ml/min (sex feminin ) si 73 ml/min (sex masculin) . Ambele valori se încadrează la o scădere minima a GFR.

catrinescu bianca

acum 8 ani

Imi cer scuze, sex feminin
Multumesc!