Calculi renali si suplimentele de calciu

Afectiuni ale rinichilor

Postata de flori.cires cu 12 ani in urma.

Am calculi renali, la ambii rinichi cate unul si doresc sa iau supliment de calciu cu vitamina d3 deoarece am unghiile si parul slabite. Pot sa iau sau exista riscul sa se mareasca pietrele de la rinichi? Mentionez ca am tinut recent, 2 saptamani trantament cu Urisan si Uriclar si si-au micit diametrul si consum multe lichide.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Plusul de calciu,poate spori depunerile si chiar poate forma calculi renali. Discutati cu medicul care v-a prescris tratamentul , sa vi-l readapteze pe cel pentru unghii si par..

flori.cires

acum 12 ani

Multumesc pentru sfat