calcul rinichi

Afectiuni ale rinichilor

Postata de dee_dee cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Am avut un calcul de aprox 8 mm blocat pe ureter.Am facut o litotritie extracorporala, dar se pare ca rinichiu meu nu a mai functionat normal cat timp a fost blocat. Ce pot face sa-si revina? Si ce pot face sa nu mai apara problema formarii de noi calculi?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Recomand consultul unui urolog care vă poate oferi cele mai utile informaţii in legătură cu dieta ce trebuie urmată pentru a preîntâmpina formarea de noi calculi ureterali. Referitor la reluarea funcţiei rinichiului, vă pot spune doar că ea se va relua dacă calculul ureteral nu a afectat porţiuni vitale renale