calcul renal coraliform

Afectiuni ale rinichilor

Postata de roby2002 cu 10 ani in urma.

baietelul meu in varsta de 12 ani ,a fost diagnosticat cu calcul renal coraliform ,rinichiul functioneaza normal,nu are dureri si nici alte simptome specifice bolii.A fost propus pentru interventie chirurgicala clasica dar nu am fost de acord.As vrea sa stiu daca se poate elimina acest calcul printr-o alta metoda mai putin invaziva,si daca da unde o pot face.Multumesc.

Raspunsuri (2)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

un calcul coraliform nu se poate elimina decat chirurgical. trebuie investigata etiologia !! nu este normal ca la varsta asta sa apara calculi renali. investigati echilibrul fosfo calcic si faceti un control endocrinologic pentru paratiroide

KORLUK

acum 10 ani

Calculii renali se pot elimna cu ZEOLIT. Eu personal am mai multe xazuri rezolvate. Ultima pacienta, cand m-a contactat prima oara avea un rinichi plin cu namol si unul plin cu pietre. A inceput tratamentul cu zeolit pe doza de atac. Acum dupa aprox. 6 lubi, rinichiul cu namol este curat, iar cel cu pietre, mai are doar o singura piatra. A fost foarte ambitioasa, a trecut si prin dureri cumplite, dar a scapat de operatie si este mult mai bine.
Sanatate si Lumina
Moisescu Corneliu Lucian