analize urinare

Afectiuni ale rinichilor

Postata de lungu13 cu 15 ani in urma.

am facut analiza de urina si as vrea sa stiu daca limitele sunt normale:urea 6.48mmol/l,crea 0.79 mg/dl,uric 190umol/l,daca stie cineva sa scrie va rog,multumesc

Raspunsuri (3)

acum 15 ani

Buna,

Rezultatele analizelor tale pentru uree urinara si creatinina urinara sunt sub nivelul considerat optim:

UREE URINARA
Interval optim:140.6-492.5
Ureea urinara este sub limita considerata normala.
Scaderea ureei urinare se poate intalni in:
- insuficienta renala acuta sau cronica;
- insuficienta hepatica decompensata

Creatinina urinara
Interval optim:90-300
Creatinina urinara este sub limita considerata normala.
Scaderea creatininei urinare se poate intalni in:
- inanitie, aport proteic redus, malnutritie proteica;
- hipotiroidismul infantil;
- miotonia congenitala;
- insuficienta renala cronica;
- stenoza renala.

iti recomand sa folosesti Ghidul de interpretare analize medicale de pe site. Gasesti in bara de meniu - Analize medicale. Intra acolo si selecteaza analizele, sexul tau (pe care eu nu l-am stiut), introdu valorile si vei primi explicatii cu privire la rezultate!

Multa sanatate!

Dorina6899908

acum 15 ani

Aceste valori, de obicei, se exprima in mai multe unitati de masura,depinde de aparat. Asa ca, aici sunt sigur unitati de masura diferite, caci logic este imposibil sa existe asemenea diferente. Pe orice buletin de analize sunt specificate si limitele normale,asa ca vezi daca te incadrezi. Iar daca nu ai asa ceva,mergi la medicul de familie,care te va lamuri. Multa sanatate !

simona

acum 13 ani

de ce creste urea .am facut analizele si mi-a iesit 92mg/dl.ce este de facut