analize urina

Afectiuni ale rinichilor

Postata de uddo cu 13 ani in urma.

Vreau un raspuns la urmatoarele analize... Am facut testul la urina si mi-a iesit in felul urmator : Densitate : 1030
Glucoza : 250
va rog sa-mi dati un raspuns

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Densitatea urinei d-vs se încadrează în limite normale (1015-1030), însă aveţi o cantitate crescută de glucoză în urină (normal glucoza nu trebuie să existe în urină, deoarece este filtrată la nivel renal, însă se acceptă o cantitate de

Medic Epuran

acum 13 ani

Densitatea urinei d-vs se încadrează în limite normale (1015-1030), însă aveţi o cantitate crescută de glucoză în urină (normal glucoza nu trebuie să existe în urină, deoarece este filtrată la nivel renal, însă se acceptă o cantitate de mai puţin de 40 mg/zi)
Glicozuria (prezenţa glucozei în urină) poate apărea:
1.la bolnavii diabetici
2.în cazul unor afecţiuni renale (glicozuria se însoţeşte în acest caz şi de prezenţa aminoacizilor în urină, ceea ce nu este cazul d-vs)
3.după consumul de cantităţi mari de zaharuri
4.după administrarea unor medicamente

nicoleta

acum 9 ani

daca este glucoza in urina si nu da valorile ce inseamna ca e diabet?