abces renal

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Disconnect cu 13 ani in urma.

Buna ziua,ma numesc Hariton Rafael,am un frate de 15 ani care a fost diagnosticat cu abces renal.As dori sa imi spuneti ce metode sunt de a trata acest abces renal,se poate recurce la operatie?Este o bola grava?

Multumesc!

Raspunsuri (2)

dr mehrdad sareh

acum 13 ani

Abesul renal este o boala prin infetie repetata la nivelul rinihiuli si prin pilo nefrite aute si ronie prin supuratie si abedarea la nivelul parenhimului renal.dar sint neesar multiple investigatii imagistie a si tomografie si rmn pentru onfirmarea diagnostiului coret.
tratamentul va incepe pe baza simptomatologie clinica si paraclinica cu antibioterapie corect si adecvata,in caz de necesitate bine inteles chirurgical.este o boala destul de grava si trebuie tratat imediat

gaby

acum 12 ani

Eu am fost diagnosticat cu abces renal.La mine s-a folosit operatie clasica si a fost extras acel abces.Am fost operat in Cluj la clinica Lukmed de catre Dr. Lucan.