Ochiul sting am vederea 00,00 si la ochiul drept am +2 la ce grad de handicap ma incadrez??

Afectiuni ale nervului optic

Postata de Angel Irinel Helgiu cu 2 saptamani in urma.

Unde pot sa imi evalueze gradul de hanticap?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

In evaluarea gradului de handicap, se iau in considerare mai multe criterii, nu doar cat de redusa este vederea la unul sau la ambii ochi. Un deficit de vedere la un singur ochi nu este intotdeauna suficient pentru a primi un grad de handicap. Cu toate acestea, ar trebui sa ceri parerea unui medic specialist oftalmolog pentru a evalua exact care este situatia ta.

Ai putea considera obtinerea unui grad de handicap pe baza unui Certificat de Incapacitate Temporara de Munca (CITM), dar acest lucru ar trebui discutat cu un medic de specialitate. Recomandam sa contactezi un medic specialist in oftalmologie pentru a discuta aceasta problema, daca nu ai facut-o deja.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/probleme-de-sanatate-ale-ochilor_8702