Atrofierea nervului optic se poate vindeca?

Afectiuni ale nervului optic

Postata de Stela cu o luna in urma.

De la o răceală, am început sa nu mai vad ,

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Atrofierea nervului optic, in functie de cauza care a provocat-o, poate sau nu fi vindecabila. In cazul aterosclerozei, inflamatiei, intoxicatiei, atrofierea poate fi incetinita cu ajutorul tratamentului, dar, din pacate, in unele cazuri evolutia acesteia este ireversibila, celulele nervului optic murind si nu se pot regenera.

Nu exista o legatura directa intre o raceala si atrofierea nervului optic. Cu toate acestea, mentinerea unei vederi bune necesita o buna circulatie a sangelui, iar orice boala care afecteaza sistemul circulator poate duce la pierderea vederii.

Daca aveti probleme cu vederea, este important sa consultati un medic cat mai repede posibil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia dvs. specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/atrofia-nervului-optic-cauze-simptome-tratament_3789

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.