Artrita la picior?

Afectiunea 24 de ore fara somn

Postata de MembruMobileApp333678 cu 6 ani in urma.

Am o inflamatie extrem de dureroasa noaptea iar ziua suportabila, la degetul mare de la piciorul drept. Am consultat medicul, mi-a spus ca e artrita si mi-a recomandat Zimex 2/zi si Celebrex 200mg 1/zi. Sunt la imediat a 3a zi de tratament, piciorul e putin mai inflamat decat inițial iar durerile nocturne aproape insuportabile. Nu pot calca deloc pe el, ma sprijinesc doar pe călcâi. Nu pot mișca degetul mare iar inflamația s-a extins atat sub talpa cat si pe suprafața labei. Menționez ca la ambele picioare am si monturi care ma mai deranjau usor uneori. In ultimul timp am purtat teniși aprox 2 sapt si m-au jenat la osul (montul) degetului la care am acum inflamația. Am 30 ani si ma întreb daca e posibil sa fie într-adevăr o artrita ac***a in vedere ca aceasta apare cam la 40 ani? E posibil sa fie de la încălțămintea purtată? E suficient tratamentul pe care il iau? Exista vreun unguent care sa imi aline durerile nocturne? (Folosesc alle gel) Cat timp va dura aceasta afecțiune si daca e posibil sa reapară? Mulțumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articole de interes: //sfatulmedicului.ro/artrita
//sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/hallux-valgus-monturi_1646

Dr. Marius Uscatu

acum 5 ani

Este vorba, cu mare probabilitate, despre distrugerea articulatiei degetului mare, denumita hallux-rigidus
adresa_web_filtrata /hallux-rigidus-artroza/
raspunsul precis depinde de examinarea clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior