Care sunt riscurile ca un icter mecanic să reapară?

Afectiune hepatica alcoolica

Postata de Elena cu 2 ani in urma.

Prietena mea cea mai bună A făcut un exces maxim de alcool, după care a urmat o stare generală proastă, descoperindu-se un chist hidatic pe ficat , dar până la a ajunge la spital ...a făcut un icter mecanic. Apropiații știm că ar putea fi și alcoolul cauza. Au trimis-o acasă pentru a face tratament pregătitor operației. Actual ea zice că e bine dar regim nu mai ține, și face excese zilnice de alcool, au trecut un an și ceva de atunci. A slăbit la acel moment 10 kg in 7 zile, și momentan are des mâncărimi la nivelul pielii când consumă alcool, e unul din factorii care noi cei apropiați știm ca a consumat alcool. Evită mâncarea pe motiv că nu vrea să se îngrașe, dar a început să se umfle, ea motivând că reține apă. Ar exista riscul de a apărea complicații?

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/icterul-tipuri-cauze-simptome-tratament_17104

Elena

acum 2 ani

Problema e că ea a fost la control, și a spus că e foarte bine, chiar i-a recomandat medicul un pahar de vin roșu...ceea ce nu cred, nu a intrat nimeni la medic cu ea, fiind dorința ei...iar hârtiile a spus că le-au trimis la servici. Bănuim că ascunde ceva. E singură, mai are un frate undeva prin lume. De aceea voiam să știu cum e situația, sau cât de gravă e! Vă mulțumesc anticipat