Loviturile la cap afecteaza inteligenta?

ADHD

Postata de Cathalin cu 11 ani in urma.

Doar curios, daca ti-ai spart capul de multe ori, inseamna ca ti-a afectat pana acuma concentrarea si inteligenta? Nu de alta, dar sunt si eu curios, daca mi-am spart capul de mai multe ori, oare nu sufar de o lipsa de concentrare, si de intelect fata de altii, dar n-am avut simptome neurologice in genul ( pierderi de cunostinta, dureri de cap, varsaturi, mi-a curs sange ce ii drept, doar ca local, de la cicatrice ). Oare sunt sanatos, sau sunt subiectul unei greutati cu care o sa fiu impovarat toata viata din cauza loviturilor la cap?

Raspunsuri (4)

FreeStyle11

acum 11 ani

Pai tu cum te simti?Te concentrezi greu sau ai probleme cu gandirea de zici ca ai ramas cu ceva de atunci.
Daca nu te simti in felul asta inseamna ca nu ai nimic.De la loviturile la cap nu ti se afecteaza inteligenta sau concentrarea decat daca ai suferit un traumatism, de ex cheaguri de sange, hematoane.
Daca nu ai avut niciodata si tu te simti in regula, inseamna ca nu ai nimic.De la traumatisme da ramai cu niste sechele unele din ele incurabile, dar la tine nu cred ca e cazul.

Cathalin

acum 11 ani

Pai ce-i drept, uneori nu prea pot fi atent la scoala, simt de parca nu pot sa memorez anumite lucruri, de parca imi zboara mintea mereu in alta parte. Nu stiu ce sa zic, sincer poate n-am nimic, dar e bine sa iei masuri de precautie. Vad ca uneori ma concentrez greu, si ca imi vine sa adorm, spre deosebire de altii dimineata ma trezesc foarte greu. Dar in rest, vad ca is Ok. Daca ma afecteaza sau nu loviturile la cap, probabil ca nu, dar cel mai bine este sa fiu sigur, dar ce ii drept, ce-as putea face impotriva asta odata ce m-am lovit, nu?

Cathalin

acum 11 ani

Imi este uneori greu sa ma concentrez nu prea stiu ce sa fac, ori probabil is neatent. Nu stiu.

Inteligenta

acum 7 ani

Observ ca ti a cam afectat inteligenta... Incearca un transplant de cap. Poate ai noroc si te faci bine..