czertralina

ADHD

Postata de magdai cu 13 ani in urma.

buna ziua! v-as ruga sa-mi spuneti , va rog, daca cineva a luat medicamentul csertralina , 50 mg, si daca a avut efectele dorite in cazul tratarii depresiei (in cazul meu, tratament recomandat de medic pentru adolescent, 17 ani, cu manifestari de violenta, apatie generala, lipsa atentie si concentrare, fara interes pentru scoala, sau altceva). Creeaza dependenta? Ce fac dupa intreruperea tratamentului? revin simptomele initiale ? va multumesc.

Raspunsuri (2)

anonim_167794

acum 13 ani

Buna seara,
Banuiesc ca va referiti la sertralina. Acest medicament este indicat in tratamentul depresiei iar doza recomandata este corecta pentru initierea tratamentului. Setralina nu creeaza dependenta insa tratamentul trebuie monitorizat atent si nu trebuie intrerupt brusc ci sub supravegherea medicului psihiatru (medicului specialist psihiatrie pediatrica), de aceea trebuie mers periodic la control. Daca este la primul episod depresiv si daca tratamentul este mentinut pe perioada corespunzatoare ar putea avea evolutie favorabila si sa fie singurul episod insa este posibil si sa mai aiba simptome pe viitor in functie de evenimentele de viata, de mediul familial, particularitatile individuale si alti factori. Deci, este greu de spus daca va mai avea sau nu simptome dupa intreruperea tratamentului antidepresiv cu sertralina.

Va doresc multa sanatate!

nico

acum 13 ani

de foarte multi ani am luat antidepresive,am manifestari ciudate ma inteapa tot corpul,imi ingheta anumite parti ale corpului si ostare de agitatie motorieplus spasme ale musculaturii