adhd?

ADHD

Postata de petruta24 cu 12 ani in urma.

Au un nepotel de 2 ai si 11 luni si este mai activ.Uneori este violent,adica arunca cu jucarii,cu orice are la indemana in cine este langa el.De obicei cand vine cineva in vizita dar nu numai.Nu prea vb,dar cred ca nu vrea ca este puturos si noi il intelegem si nu are nevoie sa vb.Merge la gradinita si nu ne-au spus nimic,este cuminte.Stie multe,se joaca si singur,retine usor,se poate concentra doar pe anumite lucruri.Poate fii doar prea mult alintat?

Raspunsuri (2)

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Buna seara,

Este posibil ca din simptomele descrise, nepotelul dvs. sa fie hiperactiv. Poate fi vorba si de un mecanism de adaptare prin care acesta reactioneaza la solicitarile si atitudinea mediului inconjurator, familie si gradinita. Pentru o evaluare completa si profesionista va recomand sa apelati la un psihog, fie consilier psihologic, fie psihoterapeut.

Mult succes!

petruta24

acum 12 ani

Multumesc mult.