Buna ziua vreau neaprat sa ma ajutati ?

Aderentele abdominale

Postata de Denis cu 8 luni in urma.

Acuma 3 săptămâni mi-a pulsat ceva in zona stanga lângă colonul iritabil ... dar a trecut repede m-am.speriat tare, de 3 zile alerg și ieri am avut meci și când am ajuns acasă am mâncat după ce am venit și a început sa îmi pulseze ceva in partea stanga unde este colonul iritabil oare de la ce este imi poate explica careva ? Ma gândesc ca nu e aversim abdominal

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Senzatia de pulsare in partea stanga, langa colonul iritabil, poate avea mai multe cauze posibile. Un motiv posibil ar putea fi o problema cu colonul iritabil in sine. Aceasta este o tulburare cronica a intestinului care poate provoca dureri abdominale, crampe si modificari ale tranzitului intestinal. Stress-ul, anumite alimente sau bauturi, precum si anumite medicamente, pot agrava simptomele.
Totusi, exista si alte posibile cauze ale durerii abdominale in partea stanga, cum ar fi probleme renale, inflamatie a vezicii urinare sau chiar probleme gastrointestinale mai grave, cum ar fi diverticulita sau peritonita.
Este important sa consulti un medic pentru a evalua simptomele tale si pentru a stabili un diagnostic adecvat. Doar un medic poate efectua un examen complet si poate lua in considerare istoricul medical si alte informatii pentru a da un diagnostic corect si a recomanda un tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sindromul-de-colon-sau-intestin-iritabil-diagnostic-si-investigatii_11129