Microadenom hipofizar?

Adenom hipofizar

Postata de Amalia23 cu un an in urma.

Bună ziua,

Sunt o fata de 23 ani (1.65m, 51kg) și recent am primit diagnosticul de microadenom hipofizar 0.4cm (fara efect de masa asupra tijei pituitare), având înainte efectuate analizele hormonale, în urma cărora a reieșit prolactina mare (975), tsh mare (7.48) și progesteron mare (48). Am fost la endocrinolog, care mi a prescris o schema de tratament cu dostinex și euthyrox, însă nu am început sa le iau, întrucât as vrea mai multe păreri căci știu ca odată început tratamentul pentru afecțiuni hormonale trebuie continuat toată viata. Menstruația este aproximativ regulata, întârzie max 4 5 zile, însă amenoree nu am avut niciodată.
Va rog sa ma ajutați cu un sfat, ceva care sa ma ajute sa scad valorile celor 2 hormoni pe cale naturala, înainte de a începe un tratament medicamentos. Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Daca sunteti indecisa cu privire la inceperea tratamentului recomandat, puteti solicita si opinia altui medic endocrinolog. Cereti medicului toate detaliile despre tratament, durata, dozare, inclusiv beneficii versus reactii secundare.

Va recomandam sa va programati la un medic endocrinolog: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-hipofizei/adenomul-hipofizar_9650