Ten gras?

Acnee

Postata de Andreea C cu un an in urma.

Buna ziua! Am și eu nevoie de ajutorul dumneavoastră! Am 18 ani, am tenul foarte gras și nu stiu ce sa mai folosesc, de curand am început sa folosesc produsele de la Vichy dar in zona nasului și a gurii mi se exfoliaza pielea și o simt foarte uscata. Am și usturimi și sunt foarte roșie in zonele alea, si tot timpul imi apar foarte multe coșuri.

Raspunsuri (1)

Utilizator21637688128

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca produsele pe care le folosesti sa fie prea agresive pentru tenul tau, mai ales daca ai observat exfoliere, uscaciune, usturime si roseata. Pentru tenul gras, este important sa folosesti produse potrivite, care sa controleze excesul de sebum fara sa usuce excesiv pielea.

Puteti incerca sa schimbati produsele de ingrijire a tenului cu unele mai blande si mai potrivite pentru tenul gras si sensibil. De exemplu, cautati produse fara alcool si fara sapun, care sunt non-comedogenice si care contin ingrediente cum ar fi acidul salicilic sau niacinamida pentru controlul excesului de sebum si prevenirea cosurilor.

De asemenea, este important sa folositi o crema hidratanta non-comedogenica, care sa hidrateze pielea fara a o incarce, si o crema cu factor SPF de protectie solara cu spectru larg in fiecare zi.

Daca problemele persista, ar fi bine sa consultati un dermatolog pentru o evaluare si recomandari personalizate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Acneea/cum-ingrijim-corect-tenul-gras-cu-tendinta-acneicai_18516
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/cele-mai-bune-tratamente-alternative-pentru-tenul-gras_17336