Puncte pe fata peste noapte?

Acnee

Postata de Calin cu 2 luni in urma.

Buna ziua
De câteva săptămâni mă confrunt cu pete care îmi apare pe frunte și coșuri tip ace pe obraji.
Am înțeles că este posibil sa am o boala cu transmitere, am făcut analize momentan unele sunt ok aștept și testul de hpv.
Aveți o idee până ajung la medic săptămână asta , de la ce ar putea apărea ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Aceste probleme pot aparea dintr-o multitudine de motive, inclusiv stres, o dieta nesanatoasa, alergii sau o reactie la un anumit produs de ingrijire a pielii pe care il folositi.

Uneori, acneea poate fi cauzata de bacterii, ceea ce ar explica de ce ati inceput sa le dezvoltati recent. De asemenea, este posibil sa aveti o boala de piele, dar numai un medic va poate confirma acest lucru.

Va recomandam sa va programati la un dermatolog pentru a verifica daca aveti o problema de piele sau daca exista o alta explicatie pentru aceste puncte si cosuri.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/acneea-la-adolescenti-si-adulti-cum-o-tratam-corect_18871
sfatulmedicului.ro/Acneea/acneea-zeci-de-cauze-si-efecte-neplacute_1385
sfatulmedicului.ro/Acneea/cum-se-trateaza-corect-acneea-chisticai_17676